یادداشت
جدید

آقای شیرازی شما پدر سئو فارسی نیستی…

پدر سئو فارسی در ایران کیست

1matn.com

درباره سئو مطالعه می‌کردم، مطابق معمول این پانزده ماه اخیر، و مطالب منتشر شده درباره سئو را می خواندم که به مقاله جالبی تحت عنوان پدر سئو ایران کیست بر خوردم. برای من که مدت ها ست بصورت تمام وقت بر روی مباحث مربوط به وب فارسی تمرکز دارم و سایت های بسیاری را زیر و رو کرده و با بسیاری از فعالان وب فارسی گفتگو کرده ام، این مقاله، یعنی پدر سئو ایران کیست، سوژه بسیار جالبی بود. در دفترچه تحقیقاتم در صفحه یادداشت های مهر ماه ۱۳۹۷ درباره سئو اینگونه نوشتم. 

…مقاله جالبی دیدم با عنوان (پدر سئو ایران کیست؟!). در سایت رضا شیرازی مدیر وب۲۴ که فکر می کنم بهانه ی خوبی است برای پایان دادن به تحقیق های وسواس گونه ام درباره سئو! و…

 

تابلو کارگران مشغول کارند مانع مقالات من!

 

از دیدن این مقاله خوشحالم و حس خوبی دارم! احساس می کنم حالا دیگر می توانم شروع به نوشتن و تولید محتوا کنم! و تابلو (کارگران در حال کارند) را از مقابل قلمم بردارم و خلاصه کم کم اوضاع و احوال سایت هایی که دارم را سر و سامانی بدهم. همین «سایت اهواز» که در حال مطالعه آن هستید، ایرادات زیادی از نظر سئو دارد که علت آن همین فضای مطالعه آزمون و خطایی است که عرض کردم در اقلیم کاری و حرفه ای من حاکم بود.

پدر سئو ایران چه کسی می تواند باشد؟! 

 خب اجازه بدهید ابتدا تکلیف جناب شیرازی را معلوم کنم! بلاخره هر چه باشد ایشان سوژه و مهمان این مقاله است. این سایت یعنی سایت اهواز هم میزبان ایشان و البته شما خوبان گرانمایه است. پس رواست که به پیروی از مردم خونگرم اهواز، آداب مهمان نوازی رعایت کنم و ایشان را در ابهام مگه ندارم. هر چه باشد قرار است در سایت اهواز یک فصل بالای پنجاه درجه داشته باشد! البته بدون گرد و غبار… و من بعنوان مدیر سایت اهواز نمی خواهم نکویی این سال را از بهار آن دریغ کنم…

 سرتان را درد نیاورم! گذشته ازبحث مهمان نوازی و خونگرمی مردم جنوب، خوب است این جوان رعنا را زودتر از سایت اهواز روانه کنیم! دور از جان همه! اوضاع و احوال این روزهای اهواز را که می دانید! اینطورخیال خودمان هم راحت تر است.

We oppose the war and are subject to international law and friendship and peace in the

اما سئو و پدر سئو و رضا شیرازی و بحث سئو سرزمینی. خب! اجازه بدهید یک عنوان جنجالی بنویسم! سیستم های آماری صفحه مقاله نویسی من نشان می دهد که هنوز کمی بیشتر به جویس این موضوع نیاز داریم!

آقای شیرازی شما پدر سئو ایران نیستی…!

ایشان در یادداشتی که به آن اشاره کردم ضمن انتقاد از مصادره ها و سواستفاده های برخی افراد از سئو، در یادداشت خود اینگونه نوشته اند که…

 هر کسی می تواند پدر سئو یا برادر، عمو و خلاصه ربط و نسبتی به این موضوع یعنی سئو در ایران داشته باشد و…

رضا شیرازی خوب حرف بد! از نگرشی که در نوشتن یاداشت پدر سئو ایران کیست داشت خوشم می آید و اینگونه نگرش ها را همیشه تحسین می کنم، نگرشی که به هم افزایی عمومی کمک می کند و مثل یک هافبک کارکشته برای بازیکنان دیگر فضا سازی می کند.

خب! سیستم های آماری مقاله نویسی من، سیراب از جویس و وزین از چگالی گویا دیگر مزاحمتی برای این یادداشت ندارند. اما هنوز یک مانع دیگر بر سر راه این یادداشت وجود دارد که نگارنده را از نوشتن باز می دارد! اعتراف می کنم که هر وقت می خواهم درباره دیگران حرف بزنم انگار واژه ها از زیردستم در می روند! حالا چه نوشتارم تحسین باشد چه توبیخ!

 هر چه باشد من بعنوان کسی که سالهاست با واژه ها رفاقت نزدیک دارم، از مسولیت و حساسیت حرف زدن درباره دیگران بخوبی آگاهم چه از نظر حقوقی چه از نظر وجدان و شرافت انسانی… هرگز فراموش نمی کنم در فصلی از فعالیت های ژورنالیستی! یادداشتی نوشتم که بخاطر آن به دادگاه احضار شدم! البته شاکی من آدم معروفی و پس از پاره ای توضیحات ماجرا فیصله پیدا کرد، اما در یک ملاقات حضوری که با آن چهره مشهور داشتم، احساس شرمندگی کردم و به همین خاطر هیچوقت جوری حرف نمی زنم که بعد بابت حرف هایم خجالت زده شودم یا احساس بدی پیدا کنم. این یادداشت چون نخستین نوشتار من پیرامون مباحث وب فارسی است، کمی متفاوت از یک یادداشت معمولی از آب در آمده! درست مثل بازی اول در جام جهانی، که مراسم افتتاحیه و اینها! را هم شامل می شود، معرفی و شناختی هم از خودمان مطرح کردیم… اما رضا شیرازی و سئو 

جناب شیرازی شما پدر سئو فارسی نیستی اما…

پدر سئو ایران همانگونه که شیرازی گفت، هیچکس است! منظورم سروش لشکری خواننده رپ فارسی نیست، منظورم این است که سئو پدر ندارد! 

و باز هم لازم است بدانید این به معنی نامرد و مراد! بودن سئو نیست مثل (سیاست بی پدر، یا سیاست پدر مادر ندارد) سئو منسوب به شخص خاصی نیست و هیچکس نمی تواند ادعا کند پدر سئو فارسی است. پس آقای لشکری هم به همان رپ خوانی شان برسند…

اما شما آقای شیرازی، شما پدر سئو ایران نیستید اما… اگر بنا باشد در یک ثبت و انتساب فانتزی، روی کاغذ پدری برای سئو تعیین کنیم، بدون شک نام رضا شیرازی یکی از نخستین گزینه های این سمت و جایگاه است.

و شخصا بعنوان یک مطلع و کسی که ماه هاست در این حوزه وب فارسی و سئو مطالعه و کنکانش دقیق دارم بر تاثیر فراوان فعالیتها و خدمات شما معترفم و شخصا از شما بخاطر زحمات و خدمات عام المنفعه شما از جنابعالی متشکرم! 

دراین مدتی که سئو را در وب فارسی جستجو و بررسی می کردم، نام و خدمات شما را بسیار دیدم. بحث سئو و پدر سئو، بدون تردید همانگونه است که به قلم وزین و شرافتمندتان جاری کردید.البته من نقد های بسیاری را همواره به پیشکسواتان وب فارسی وارد می دانم اما در این مقال و مجال ضمن تحسین و تقدیر از شما بعنوان یک فارسی زبان، تواضع و خویشتنداری شما را در این زمینه تحسین می کنم. 

دوستان گرامی همانگونه که گفته شد، کسی حق ندارد ازپدرخواندگی سئو حرف بزند و یا به هر نحو سعی کند یک دستاورد عمومی را به نفع خود مصادره کند، اما بدون اغراق، شیرازی صرف نظر از اهداف شخصی، تجاری که هیچ تضادی هم با تاثیرات و فعالیت های او ندارد در توسعه این جریان علمی، اجتماعی یعنی سئو پیشگام و پیشرو بوده است.

بلاخره پدر سئو فارسی در ایران کیست؟! 

 با ملاحظه انتقاداتی که همواره به همه ما وارد است، به استناد صدها مقاله و کلاس و دوره آموزشی و تالیف و انتشار بعضا رایگان چندین کتاب ارزنده و مفید، در یک جمعبندی منصفانه، مسولانه و قدرشناسانه باید گفت: شیرازی پدرسئو ایران نیست… اما اگردر یک بنا و باید فانتزی! اگر بخواهیم پدری برای سئو متصور باشیم، لاجرم باید فهرستی از فعالان وب فارسی که شایستگی این جایگاه را دارند تهیه کنیم و در این میان نام رضا شیرازی از اسم هایی است که به حق جزو اولین ها و بعنوان چهره ای شاخص و تاثیرگذار در سئو ایران جای خواهد گرفت. 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
شهر مجازی اهواز

تحریریه

توسعه دهنده وب، کارشناس هنری و متخصص تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *