پایگاه دانش

همه چیز درباره طراحی رابط کاربری و کاربردپذیری سایت

چگونه سایتی ساده ولی جذاب و کارآمد داشته باشیم

1matn.com

نکات برگزیده مطلب

 • چگونه سایتی زیبا و در عین حال ساده و کارآمد داشته باشیم
 • طراحی رابط کاربری چیست و کاربرد پذیری چگونه سنجیده می شود
 • رابطه طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری در یک سایت چیست
 • گرافیک وب با گرافیک پوستری! تفاوت دارد!

به عقیده من طراحی رابط کاربری یه سبک سئو محسوب میشه! البته این بحث نیاز به بررسی عمیق تر داره. حتما در یک پست مجزا به اون می پردازم. در یک مفهومی از رابط کاربری و اهمیت آن می توان با ادبیاتی عامیانه اینگونه گفت. هر محصولی که برای انسان طراحی شده، باید توسط انسان قابل استفاده باشه. وقتی میخوایید یه در رو باز کنید، دستگیره چیزیه که باعث میشه بتونی بازش کنید. اگه دستگیره (یا هر چیز جایگزین) نبود، «در» قابل استفاده نبود.

رابط کاربری در سایت اهواز
User interface design

وقتی می خواید تلویزیون رو از جاش بلند کنید،‌ کناره‌هاش دو تا جای دست هست که باعث میشن انجام این کار راحت‌تر بشه.

پس به بیان ساده: هر چیزی که باعث میشه بتونی از یه محصول استفاده کنید (به کارش بگیرید) رو رابط کاربری میگیم. کاربردپذیری بخشی از یک مفهوم وسیع‌تر به نام «تجربه‌کاربری» هست. این بحث به چه چیزی اشاره داره؟ به سادگی دسترسی یا استفاده از یک محصول یا وب‌سایت خاص. همین

رابط کاربری یا User Interface

که به اختصار UI گفته می‌شود، در طراحی وب و اپلیکیشن به محیطی گفته می‌شود. چیزی که کاربر با استفاده از عناصر آن با یک سیستم، ارتباط بصری برقرار می‌کند.

هدف و وظیفه اصلی رابط کاربری در یک سایت

به زبان ساده‌تر، پوسته و ظاهر یک وبسایت یا نرم‌افزار رابط کاربری گفته می‌شود. اصلی‌ترین هدف طراحی رابط کاربری کمک به «راحتی استفاده» کاربر در کنار ایجاد فضایی دلنشین و زیباست.

عناصر مهم در طراحی رابط کاربری

در طراحی رابط کاربری، عناصر زیر بعنوان چهار اصل مهم در نظر گرفته می شود و رعایت این موارد نسبت به مباحث تزئینی و صرفا ظاهری اولویت بیشتری دارد.

 • کارایی (Functionality)
 • کاربردپذیری (Usability)
 • راحتی استفاده (User Friendly)
 • تجربه کاربری (User Experience)

البته بجز مواردی که گفته شد اصول زیر نیز رعایت می شود که برایندی از همین چهار اصل گفته شده هستند که ما با عنوان ویژگی های یک رابط کاربری خوب به انها اشاره می کنیم.

ساختار: رابط کاربری باید معنادار، هدفمند، کاربردی و تر و تمیز باشه. باید یک مدل ثابت و مشخص داشته باشه که برای کاربر قابل درک باشه. چیزهایی که به هم ربط دارن باید کنار هم باشن و چیزهایی که به هم ربط ندارن جدای از هم.

سادگی: رابط کاربری باید ساده باشه، کارهای متداول رو باید بشه به آسانی انجام داد، به همون زبانی باشه که کاربر میفهمه و راه‌های میانبر مناسب واسه فرایند‌های دشوار یا طولانی ارائه بده.

پدیداری (قابلیت دیده شدن): طراحی باید همه اطلاعات و گزینه‌های لازم برای انجام شدن یک کار رو در اختیار کاربر قرار بده،‌ بدون اینکه با اطلاعات فرعی یا غیرضروری براش مزاحمت ایجاد کنه.

بازخورد: طراحی باید کاربر رو به زبانی که براش قابل فهم باشه نسبت به تغییرات، وضعیت‌ها، عملیات‌ها، خطا‌ها و استثنائات آگاه نگه داره.

تحمل: طراحی باید انعطاف‌پذیر و تحمل‌پذیر باشد، هزینه خطاها و اشتباهات رو کاهش بده (مثل امکان undo کردن)، در عین حال تا جایی که ممکنه از بروز اشتباه پیشگیری کنه.

آسیب های جدی در طراحی رابط کاربری

بدین‌ترتیب عناصر بصری طراحی نظیر ترکیب‌بندی، رنگ‌بندی، تصویرسازی، فونت، آیکن‌ها، بافت‌ها (Patterns)، انیمیت‌ها و حرکتها، فرمها و… به عنوان اجزای طراحی رابط کاربری باید علاوه بر زیبایی و خلاقیت، کاملا کارا و تعاملی نیز باشند. در غیر این صورت ممکن است با طراحی پوستر به جای طراحی وب مواجه شویم!

خلاقیت در کنار دانش روز

طراحی رابط کاربری و کاربرد پذیری
Effective factors in site design

مرکز طراحی سایت اهواز با تجربیاتی که در انواع طراحی‌های رابط کاربری دارد همواره تلاش می کند در طراحی‌های خود خلاقیت را به گونه‌ای به کار ببرد تا لطمه‌ای به اهداف اصلی رابط کاربری و کاربرد آن نزند. از طرفی اعضای تیم سایت اهواز همیشه تلاش داشته‌اند با به‌روز نگه داشتن سطح علمی خود، سبکهای طراحی روز را که معمولا در قالب Trend های نوین، نظیر طراحی تخت (Flat Design)، طراحی تمیز (Clean Design)، طراحی مینیمال، متریال دیزاین و… ارائه می‌گردد کاملا درک نموده و در جای درست خود از این مدلها و سبکها استفاده نمایند.

طراحی تعاملی بر اساس نیاز سایت

رمز موفقیت سایت سادگی و کاربردپذیری است
Site graphics

همچنین تیم طراحی و گرافیک ما در اهواز سعی دارد، با در نظر گرفتن اصول طراحی گرافیک تعاملی و نیازها و اولویت های مخاطبان، طرح هایی با هویت بصری منحصر به فرد و منطبق بر فرهنگ و باورهای مخاطبان در خوزستان ارائه کنیم. در همین راستا در کاستومایز ها نیز سعی داریم این رویکرد و شخصیت‌بخشی به رابط کاربری در تمام اجزا و عناصر آن مشاهده گردد و نوعی استایل مختص به خود را داشته باشد.

تاکید بر صفحات داخلی در طراحی رابط

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در طراحی و ساخت رابط کاربری، تاکید روی کیفیت صفحات داخلی است. از آنجایی که در بسیاری از وبسایت‌ها تصمیم‌گیری مخاطب و متقاعد شدن وی برای Call to Action در صفحات داخلی صورت می‌گیرد، این صفحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که متاسفانه در غالب وب سایت ها نادیده گرفته می‌شوند. در واقع صفحات داخلی یک سایت هستند که در نهایت بازدیدکننده را مجاب می‌کند محتوای وب‌سایت مفید بوده یا نه، محصول مورد نظر مناسب است یا نه، سازمان مورد نظر قابل اعتماد است یا نه و… .

عامل موثر در برآورد قیمت

بنابراین در طراحی رابط کاربری، تنوع الگوهای صفحات داخلی بر حسب نوع و ویژگیهای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و همانگونه که گفته شد در برآورد هزینه و زمان نیز تاثیر زیادی دارد.

دیزاین کردن کلیه عناصر وب سایت

از طرفی تمام عناصر رایج و پرکاربرد در محتوای صفحات داخلی نظیر جداول، لیستها، عناوین رتبه‌بندی شده، کلیدها، فیلدها و فرمها و… در قالب یک UI Kit Design اجرا و در وبسایت در نظر گرفته خواهد شد. بدین ترتیب مدیران وبسایت در صورتی که هر یک از عناصر فوق را در محتوای وب سایت خود استفاده کنند، مطابق با هویت بصری و به صورت دیزاین شده نمایش داده می‌شود.

تست کاربردپذیری پیش از آغاز مرحله گرافیک

کاری که یک طراح رابط کاربری قبل از گرافیکی شدن وب‌سایت انجام می دهد چیست؟ بررسی و است رابط کاربری و کنترل طراحی رابط کاربری. ما نیز در سایت اهواز با حساسیت آن را اجرا می کنیم. بهر شکل واحد طراحی مرکز طراحی سایت اهواز برای اینکه طراحی سایت یا کیفیت انجام شود، کاربرد پذیر بودن رابط را با استفاده از ابزارهای نمونه‌سازی بارهای بار تست می کند، تا مطمئن شود همه چیز همانطور کار می کند که کاربر انتظارش را دارد و می فهمد.

خلاقیت در طراحی رابط کاربری

در یک جمع بندی کلی می توان طراحی رابط کاربری را اولین محک جدی فرایند طراحی سایت برای موفقیت دانست عنصری که خلاقیت در آن نقش تعیین کننده ای دارد؛ و خلاقیت اصل جدانشدنی ساختار تفکرات حرفه ای مرکز طراحی سایت اهواز است.

آیا مطلب مفیدی بود؟

User Rating: 4.73 ( 8 votes)
برچسب ها
نمایش بیشتر
شهر مجازی اهواز

تحریریه

توسعه دهنده وب، کارشناس هنری و متخصص تولید محتوا

‫۳ نظرها

 1. مرکز طراحی سایت اهواز منحصر به خوزستان نیست، اما خدمات ویژه ای به شرکت ها، موسسات و کسب و کارهای فعال در جنوب کشور ارائه می کند؛ «سایت اهواز» در پروژه های هنری و عام المنفعه، ضمن حمایت ویژه، در صورت نیاز سرمایه گذاری می کند.

  سایت، فروشگاه، درگاه پرداخت، برنامه موبایل
  سایت خود را بسازید، یا آن را توسعه بدهید، سایت فروشگاهی ایجاد کنید و سئو سایت خود را تقویت کنید. برنامه موبایل، شبکه های اجتماعی، اینستا، تلگرام همه و همه در خدمت شما هستند تا در قالب ساختاری رسمی و مطمئن بنام سایت، مشتری پیدا کنید و بازارهای جدید ایجاد کنید.

  1. بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش بررسی ین بخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *