مقالات

طراحی رابط کاربری یا پوسته ظاهری

رابط کاربری یا User Interface که گاهی به اختصار UI نیز گفته می‌شود، در طراحی وب و اپلیکیشن به محیطی گفته می‌شود که کاربر با استفاده از عناصر آن با یک سیستم ارتباط بصری برقرار می‌کند. به زبان ساده‌تر، پوسته و ظاهر یک وبسایت یا نرم‌افزار رابط کاربری گفته می‌شود. اصلی‌ترین هدف طراحی رابط کاربری کمک به «راحتی استفاده» کاربر در کنار ایجاد فضایی دلنشین و زیباست. بنابراین در طراحی رابط کاربری، کارایی (Functionality)، کاربردپذیری (Usability)، راحتی استفاده (User Friendly) و در نهایت تجربه کاربری (User Experience) نسبت به مباحث زیبایی‌شناختی و تزئینی اولویت بیشتری دارد. بدین‌ترتیب عناصر بصری طراحی نظیر ترکیب‌بندی، رنگ‌بندی، تصویرسازی، فونت، آیکن‌ها، بافت‌ها (Patterns)، انیمیت‌ها و حرکتها، فرمها و… به عنوان اجزای طراحی رابط کاربری باید علاوه بر زیبایی و خلاقیت، کاملا کارا و تعاملی نیز باشند. در غیر اینصورت ممکن است با طراحی پوستر به جای طراحی وب مواجه شویم!

در طراحی رابط کاربری در سایت اهواز، تنوع الگوهای صفحات داخلی بر حسب نوع و ویژگیهای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برآورد هزینه و زمان نیز تاثیر زیادی دارد.

مرکز طراحی سایت اهواز با تجربیاتی که در انواع طراحی‌های رابط کاربری دارد همواره تلاش میکند در طراحی‌های خود خلاقیت را به گونه‌ای به کار ببرد تا لطمه‌ای به اهداف اصلی رابط کاربری و کاربرد آن نزند. از طرفی اعضای تیم سایت اهواز همیشه تلاش داشته‌اند با به‌روز نگه داشتن سواد علمی خود، سبکهای طراحی روز را که معمولا در قالب Trendهای نوین نظیر طراحی تخت (Flat Design)، طراحی تمیز (Clean Design)، طراحی مینیمال، متریال دیزاین و… ارائه می‌گردد کاملا درک نموده و در جای درست خود از این مدها و سبکها استفاده نمایند. همچنین مرکز طراحی سایت اهواز سعی دارد با در نظر گرفتن اصول طراحی گرافیک تعاملی و نیازها و اولویتهای مخاطبان، طرحهایی با هویت بصری منحصر به فرد و شاخص ارائه دهد. به طوریکه سعی داریم این رویکرد و شخصیت‌بخشی به رابط کاربری در تمام اجزا و عناصر آن مشاهده گردد و نوعی استایل مختص به خود را داشته باشد.

نقطه تمرکز دیگر مرکز طراحی سایت اهواز در طراحی رابط کاربری، تاکید روی کیفیت صفحات داخلی است. از آنجایی که در بسیاری از وبسایت‌ها تصمیم‌گیری مخاطب و متقاعد شدن وی برای Call to Action در صفحات داخلی صورت می‌گیرد، این صفحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که متاسفانه در غالب وبسایتها نادیده گرفته می‌شوند. در واقع صفحات داخلی یک سایت هستند که در نهایت بازدیدکننده را مجاب می‌کند محتوای وب‌سایت مفید بوده یا خیر، محصول مورد نظر مناسب است یا خیر، سازمان مورد نظر قابل اعتماد است یا خیر و… . بنابراین در طراحی رابط کاربری در سایت اهواز، تنوع الگوهای صفحات داخلی بر حسب نوع و ویژگیهای آن از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برآورد هزینه و زمان نیز تاثیر زیادی دارد. از طرفی تمام عناصر رایج و پرکاربرد در محتوای صفحات داخلی نظیر جداول، لیستها، عناوین رتبه‌بندی شده، کلیدها، فیلدها و فرمها و… در قالب یک UI Kit Design اجرا و در وبسایت در نظر گرفته خواهد شد. بدین ترتیب مدیران وبسایت در صورتی که هر یک از عناصر فوق را در محتوای وبسایت خود استفاده کنند، مطابق با هویت بصری و به صورت دیزاین شده نمایش داده می‌شود. این مطلب از سایت همکارانمان در اسپیرال به جهت تناسب وتشابه فعالیت درج و برای آگاهی و اطلاع رسانی به کاربران گرامی بازنشر گردیده است

برچسب ها

اهوازتِم

مدیر اجرایی سایت اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن