اخبار خوزستان

خوزستان| مسافران نوروزی مراقب بیماری‌های ناشی از تغذیه نامناسب باشند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، ایرج نظری، امروز در یازدهمین جلسه شورای سلامت خوزستان که در محل سال جلسات شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد، بابیان اینکه زیرساخت‌های خوزستان در بحث آب و فاضلاب با مشکلات جدی مواجه است، اظهار داشت: زیرساخت‌های آب شرب و به‌ویژه فاضلاب‌های شهرهای خوزستان مشکلات فراوانی شامل شکستگی و نشت دارند که بروز هرکدام می‌تواند مشکلات بهداشتی فراوانی برای سلامت شهروندان ایجاد کند.

وی افزود: با رایزنی‌های صورت گرفته با آبفا استان خوشبختانه بسیاری از مشکلات برطرف شد و در سال 97 فقط 2 حادثه بهداشتی درمانی در حوزه آب شرب رخ داد که یکی در منطقه ابوالفارس شهرستان رامهرمز و دیگری در منطقه رفیع از توابع شهرستان هویزه بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بابیان اینکه نگاه ما به قضایا حل منطقی مشکلات است، گفت: تاکنون با مداخله‌های کوچک توانستیم بروز بسیاری از مشکلات و عوامل تهدید آفرین مرتبط با سلامت مردم را جلوگیری کنیم.

نظری در ادامه به افزایش سفرهای نوروزی و ورود مسافران نوروزی به شهرهای خوزستان اشاره کرد و افزود: به دلیل بارش‌های پاییز و زمستان، استان خوزستان هوای مطبوعی به خود گرفته و به همین سبب 8 روز مانده به تعطیلات تقریباً اماکن اقامتی جای خالی برای آمدن مهمان ندارند و این نشان‌دهنده حجم زیاد مسافرت‌های نوروزی به استان است.

وی با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم مسافران با آرامش خاطر تعطیلات را در خوزستان بگذرانند، عنوان کرد: نظارت بر مراکز توزیع غذا به‌صورت مستمر در حال انجام است اما بااین‌وجود مسافران نوروزی مراقب بیماری‌های ناشی از تغذیه نامناسب باشند.

19 مرکز بهداشتی با 267 تیم سلامت بر اماکن عمومی نظارت می‌کنند

سید مهدی حسینی زاده، رئیس مرکز بهداشت خوزستان در ادامه جلسه شورای سلامت خوزستان با اشاره به ورود میهمانان نوروزی از سراسر کشور به خوزستان، گفت: خوزستان یکی از مهمان‌پذیر ترین شهرهای کشور در ایام نوروز است و با توجه به وضعیت آب و هوایی پیش‌بینی می‌شود حجم جمعیتی بیشتری از مسافران نوروزی نسبت به سال‌های گذشته وارد خوزستان شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی صورت گرفته در خصوص نظارت بر بهداشت عمومی، افزود: به‌منظور تأمین امنیت بهداشتی مسافران، طرح سلامت نوروزی از 20 اسفندماه آغاز و تا 20 فرودین ادامه خواهد داشت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جنی شاپور اهواز ادامه داد: در این طرح کلیه دانشکده‌های علوم پزشکی استان شامل 430 کارشناس و مهندس بهداشت محیط در قالب 90 اکیپ باهدف ارتقاء سلامت شهروندان و مسافران در مقابل بیماری‌های ناشی از غذا حضور دارند.

حسینی زاده به بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توقع غذا مانند شیرینی‌پزی‌ها، آشپزخانه‌ها، رستوران‌ها و نانوایی‌ها اشاره کرد و بیان داشت: 19 مرکز بهداشتی با 267 تیم سلامت و 124 مرکز خدمات جامع بهداشتی، بر اماکن عمومی و تهیه و توزیع غذا نظارت می‌کنند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان به دیگر اقدامات بهداشتی این مرکز در ایام نوروز اشاره و عنوان کرد: پایش آب آشامیدنی، نظارت ویژه‌بر تأسیسات آب شهری و روستایی، نمونه‌برداری میکروبی روزانه آب در شهرها و روستاها از دیگر فعالیت‌های بازرسان مرکز بهداشت در سراسر خوزستان است.

وی در ادامه با اشاره به لزوم مداخلات دستگاه‌های حوزه شهری در امر بهداشت، گفت: جمع‌آوری پسماندها و نخاله‌های ساختمانی سطح شهر، ممانعت از فعالیت دوره‌گردهای عرضه‌کننده مواد غذایی در اماکن عمومی و محل اسکان مسافران نوروزی،

پاک‌سازی، زیباسازی و ایجاد تجهیزات بهداشتی پارک‌ها و اماکن تفریحی، پاک‌سازی اماکن عمومی از قلیان و جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام در سطح شهرها از مهم‌ترین وظایف دیگر دستگاه‌های شهری در جهت تأمین امنیت بهداشت محیطی ایام تعطیلات نوروز است.

حسینی زاده تصریح کرد: در خصوص عرضه گوشت مرغ و دام زنده در معابر عمومی باید گفت متأسفانه هیچ نظارتی بر آن‌ها نیست و دامپزشکی باید به کمک شهرداری و نیروی انتظامی به‌صورت جدی با فروشندگان آن‌ها برخورد کند.

انتهای پیام/ ت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن