اخبار خوزستان

اهواز| ایران جزو کشورهای مخاطره‌خیز جهان است/ ۴۰ میلیون ایرانی تحت‌تاثیر مخاطرات طبیعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، محمد اسماعیل مطلق ظهر امروز در یازدهمین جلسه شورای سلامت خوزستان که در محل استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به وضعیت بروز حوادث طبیعی در کشور اظهار داشت: در مطالعات انجام‌شده از سال 1970 تا 2010 وضعیت ایران ازنظر مخاطرات شامل 61 درصد سیل، 28 درصد زلزله، 3 درصد طوفان و 3 درصد باقیمانده رانش زمین و سایر موارد است.

مشاور معاون وزیر بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا افزود: همچنین وضعیت مرگ‌ومیر ناشی از بلایا و سطح ایمنی ایران 8 از 10 است به این معنا که 80 درصد افرادی که در موقعیت وقوع بلایای طبیعی قرار می‌گیرند جان خود را از دست می‌دهند. براساس این مطالعات بررسی وضعیت مخاطرات ایران از سال 1994 تا 2013 نشان می‌دهد که 40 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیون نفری کشور تحت تأثیر مخاطرات بوده و نیازمند خدمات‌رسانی هستند.

وی بابیان اینکه برخی از برنامه‌ریزی‌ها برای مقابله با حوادث طبیعی هزینه‌بر نیستند، گفت: با ارائه آموزش‌های لازم به کارکنان دستگاه‌ها و همچنین اطلاع‌رسانی به مردم در چگونگی نحوه مقابله و واکنش نسبت به بلایای طبیعی می‌توان حجم چشمگیری از آمار مرگ‌ومیر ناشی از این حوادث را کاهش داد. از سال 1380 تا 1390 وضعیت بهداشت و درمان افراد آسیب‌دیده سیستان و بلوچستان و کرمان در بدترین شرایط قرار داشته و استان‌هایی مانند خوزستان و تهران وضعیت نسبتاً خوبی دارند.

مطلق بابیان اینکه در استان‌های ما برنامه‌ای برای مقابله باسیل وجود ندارد، عنوان کرد: 29 شکل مختلف مخاطره در 11 ماهه گذشته سال 97 در کشور ثبت‌شده که تعداد 15 هزار و 279 مخاطره را به وجود آورده و تقریباً روزی 4 مخاطره قابل پیش‌بینی در کشور روی‌داده است.

مشاور معاون وزیر بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا تصریح کرد: در حال حاضر بیشترین میزان حوادث منجر به مرگ در کشور ابتدا شامل مسمومیت با گاز co2، تصادفات، مسمومیت غذایی و سپس الکل است.

وی با اشاره به برخی موارد بهداشتی به‌ منظور جلوگیری از بیماری مسافران نوروزی، گفت: اکیپ‌های بهداشتی لازم است با توجه به برخی موارد مانند توجه به بهداشت فردی و آموزش‌های لازم به افراد، پیش‌بینی گروه‌های نظارتی محسوس و نامحسوس، نظارت شدید بر پایدار بودن کلر آب مصرفی، نظارت و بازرسی تیم بهداشت محیط بر محل اسکان، نظارت و بازرسی بر فرآیند تهیه و توزیع غذا در کلیه مکان‌ها و نظارت متمرکز بر آن‌ها، نظارت بر دفع فاضلاب و سرویس‌های بهداشتی و گندزدایی، به مسافران نوروزی خدمات‌رسانی کنند.

مشاور معاون وزیر بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا ادامه داد: نظارت بر فروش یخ و آب، نظارت بر جمع‌آوری زباله توسط شهرداری‌ها و همچنین جلوگیری از فعالیت دوره گردان و دست‌فروشان با همکاری نیروهای انتظامی و شهرداری باید در دستور کار فعالیت‌های بهداشتی در ایام نوروز باشد. به مسافران نوروزی توصیه می‌کنیم به‌منظور جلوگیری از بیماری‌ها برخی داروهای ضروری برای بیماری‌های مزمن مانند فشارخون، بیماری‌های قلبی و دیابت را با خود به همراه داشته باشند.

انتهای پیام/ ز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن