اخبار خوزستان

اهواز| امید و جوان‌گرایی در انقلاب شاکله اصلی بیانیه “گام دوم انقلاب” است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، چهارمین میزگرد تخصصی بررسی و تبین بیانیه “گام دوم انقلاب” با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌امیر میرعلایی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان و حجت‌الاسلام میلاد امینی‌موحد فعال فرهنگی و رسانه‌ای در دفتر تسنیم خوزستان برگزار شد.

در این میزگرد تخصصی، حجت‌الاسلام میرعلایی معاون فرهنگی اجتماعی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان اظهار داشت: بیانیه “گام دوم انقلاب” را باید دستورالعمل آینده انقلاب دانست که بند به بند آن جای تبیین و تحلیل دارد. این بیانیه یک پیام به دشمنان دارد که انقلاب با وجود همه خدعه‌ها و ترفندهای دشمنان، جوان و زنده وارد گام دوم خود شده است. با وجود ترورهای نرم و سخت و جنگ 8 ساله ما امروز دهه پنجم انقلاب را جشن می‌گیریم.

وی افزود: نخبگان دانشگاهی، حوزه‌های علمیه و خواص جامعه تبیین و تشریح این بیانیه را باید سرفصل اقدامات خود قرار دهند، این بیانیه یک نقشه راه عمومی برای پیمودن گام دوم است. تبیین این بیانیه، نیازمند شناخت منظومه فکری مقام معظم رهبری است. بیانیه “گام دوم انقلاب”  با وجود تازگی و جامعیت، جلوه‌گر منظومه فکری مقام معظم رهبری است, این منظومه یک خط مستقیم است که در آن هیچ تضاد و تناقضی وجود ندارد.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان با اشاره به مراحل 5 گانه تمدن سازی بیان داشت: در گام اول انقلاب با وجود دشواری‌ها مرحله انقلاب نظام اسلامی را مبتنی بر اصل مترقی ولایت فقیه پیش رفتیم و اکنون باید در گام دوم به سمت دولت اسلامی و در نهایت جامعه و تمدن اسلامی حرکت کنیم.

میرعلایی اظهار داشت: در بخش دولت اسلامی در مقاطعی مانند دولت شهید رجایی موفقیت‌های داشتیم ولی این به یک الگو تبدیل نشد. در بحث جامعه اسلامی آسیب‌های از ناحیه سبک زندگی غربی مانند افزایش طلاق وجود دارد که در گام دوم باید این مسائل را حل کنیم.

اصلاح خطاها در کنار پایبندی به اصول، نشان از صداقت نظام است

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان گفت: انعطاف و اصلاح اشکال‌ها ضمن حفظ اصول از دیگر نکات کلیدی این بیانیه است. انقلاب اسلامی در سن بلوغ خود به یک نقطه رسیده که می‌تواند با ارزیابی از گذشته و اصلاح خطاها، پیشرفت کند. به دلیل ارتباط وثیق امام و امت و صداقت نظام، در بیانیه رهبر انقلاب بر انعطاف نظام و اصلاح خطاها تاکید کردند.

وی با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری در سالگرد بیست سالگی انقلاب در سال 1377 عنوان داشت: یکی از نقاط برتر بیانیه “گام دوم انقلاب” به بیانیه اول، مخاطبین است. مخاطبین در سال 1377 مردم و مراجع و مسئولان بود ولی در گام دوم مخاطب اصلی جوانان است.

میرعلایی اظهار داشت: جوانان محور پیشرفت و تعالی هستند و در طول گام اول، هر کجا تفکر انقلابی و روحیه جوانی در کنار هم قرار گرفته، پیشرفت حاصل شده است. میدان دادن به جوانان یک سیرده دینی و نبوی است. پیامبر اکرم (ص) پس از فتح مکه، فرماندار آن را یک جوان قرار می‌دهد و یا در اواخر عمر خود یک جوان را به فرماندهی لشکر اسلام منصوب می‌کنند.

وی تصریح کرد: جوانگرایی به معنی نادیده گرفتن تجربه پیشکسوتان نیست بلکه باید امورات اجرایی را جوانان و مشاوره و هدایت فکری را به اصحاب باتجربه سپرد، اعتماد به جوانان در مراحل مختلف گام اول، برای نظام برکت داشته است.

معاون فرهنگی اجتماعی سپاه حضرت ولی‌عصر(عج) خوزستان گفت: رهبری گام دوم انقلاب را با وارد کردن جوانان به صحنه آغاز کردند و افرادی که از سوی رهبری منصوب شدند، جوان هستند. در اندیشه امام(ره) نیز جوانان فتح الفتوح و فرصت هستند. 

سبک زندگی نرم‌افزار تمدن‌سازی است

وی با اشاره به مسئله سبک زندگی گفت: سبک زندگی نرم افزار تمدن سازی است. دشمن از طریق جنگ فرهنگی دنبال استحاله سبک زندگی اسلامی است. پدیده‌های ضد فرهنگی مانند رشد طلاق، ازدواج سفید محصول تمدن غرب است. تمدن غرب امروز یک تجربه شکست خورده در زمینه فرهنگی است.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین میلاد امینی موحد کارشناس مسائل فرهنگی و رسانه‌ای در ادامه این میزگرد تخصصی بیان داشت: روح حاکم بر بیانیه “گام دوم انقلاب” ناظر بر تمدن‌سازی و سپردن امور به جوانان است. در گام دوم، پایبندی به شعارها اصل است و نباید دچار شعار زدگی شویم. جهت و مسیر حرکت گام دوم، حرکت از واقعیت‌ها به سمت آرمان‌هاست. لازمه این مسئله شناخت واقعیت‌هاست که در بیانیه رهبر انقلاب به آنها پرداخته شده است.

شرطی‌کردن کشور با برجام نمی‌تواند مشکلات را حل کند

این فعال رسانه‌ای گفت: فرامتن اصلی این بیانیه، میدان دادن به جوانان است. جوانان کلید گشایش مشکلات است، توجه به غرب و برون نگری و شرطی کردن ملت با برجام نمی‌تواند مشکلات را حل کند. در گام دوم، راهی جزء اعتماد به جوانان نداریم. یکی از مسائلی که مسئولین نسل اول و دوم انقلاب باید به آن اهتمام داشته باشند، میدان دادن به جوانان و ایثار به نفع جوانان است. برای رسیدن و تحقق گام دوم، باید متفکر تربیت کرد و بسنده کردن به متخصصین، تمدن اسلامی را حاصل نمی‌کند.

این کارشناس مسائل فرهنگی افزود: یکی از مسائلی که در بیانیه “گام دوم انقلاب” مورد تاکید است، مساله رسانه است. این نشان می‌دهد که رهبر انقلاب به جایگاه رسانه و استفاده دشمن از آن برای ایجاد یأس، اشرافیت دارند. رسانه برای غرب یک ابزاری قوی است که می‌خواهد اخلاق، معنویت و خانواده را تضعیف و نابود کند و همچنین یأس و ناامیدی را گسترش دهد.

رسانه گام دوم انقلاب باید بستری برای ترویج اخلاق باشد

‌امینی موحد بیان داشت: رسانه را در گام دوم انقلاب باید به بستری برای ترویج اخلاق و معنویت و تحکیم بنیان خانواده تبدیل کنیم. شناخت از رسانه و کار رسانه‌ای و عرض اندام مثبت و انقلابی از ملزومات حضور جوانان در فضای مجازی است. در گام دوم لازم است تولیدات رسانه‌ای اخلاقی و دینی با زیبایی لازم داشته باشیم و نظام تولید را قوی کنیم. در کنار این، باید نظام توزیع رسانه‌ای را نیز ارتقا دهیم. در نظام توزیع باید امید و کارآمدی را به جامعه نشر دهیم.

این کارشناس رسانه گفت: برای داشتن رسانه انقلابی و اخلاقی باید بستر فنی ملی و بومی داشته باشیم. با نرم‌افزار و بستر مجازی وابسته به تمدن غرب نمی‌توانیم موثر واقع شویم. نباید به روخوانی و انعکاس ساده بیانیه اکتفا کرد بلکه براساس اطلاعات آن را پردازش کرد و مخاطب را با افق‌های بیانیه همراه ساخت.

گزارش از اکبر بهاری

انتهای پیام/‌‌‌ ز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن