اخبار خوزستان

یک میلیارد مترمکعب آب کشاورزی در خوزستان صرفه‌جویی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، کیخسرو چنگلوایی امروز  در آخرین جلسه شورای کشاورزی خوزستان که در محل هل بوستان سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد، با اشاره به اینکه 98 درصد تولیدات محصولات کشاورزی خوزستان وابسته به اراضی آبی است، اظهار داشت: خوزستان دارای 1 میلیون و 230 هزار هکتار زمین آبی است که از این مقدار 550 هزار هکتار آن تحت پوشش شبکه‌های مدرن، 583 هزار هکتار اراضی سنتی و 103 هزار هکتار آن اراضی تحت پوشش منابع آبی زیرزمینی است.

وی بابیان اینکه در 20 سال گذشته 70 درصد خشک‌سالی را تجربه کردیم، افزود: میزان تولیدات کشاورزی خوزستان بیش از 16 میلیون تن است که 126 هزار بهره‌بردار به‌صورت مستقیم با این صنعت در ارتباط هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: همچنین تعداد 6 میلیون و 200 هزار واحد دامی به ارزش تولید سالانه 250 هزار میلیارد ریال در خوزستان وجود دارد.

چنگلوایی ادامه داد: همچنین خوزستان در تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ رتبه هفتم، شیر رتبه دوازدهم، تخم‌مرغ رتبه بیست و دوم و عسل رتبه نهم کشور را دارد.

وی بابیان اینکه میزان صادرات محصولات کشاورزی خوزستان سالانه به 1 میلیون 147 هزار دلار می‌رسد، عنوان کرد: پیش‌بینی ما در افق 1404 بر این است که بتوانیم میزان تولید محصولات کشاورزی خوزستان را به 27 میلیون تن برسانیم که این امر با اتمام طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری محقق می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: همچنین در افق 1404 با زیر کشت بردن 80 هزار هکتار زمین به محصول چغندرقند می‌توان بیش از 70 درصد نیاز شکر کشور را تأمین کرد.

چنگلوایی بابیان اینکه طرح 550 هزار هکتاری را در 5 محور دنبال می‌کنیم، گفت: در این طرح محورهای ساماندهی، توسعه و ایجاد تعاونی‌های تولید، تشکیل و راه‌اندازی حوزه بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی فرعی به‌منظور تحویل پروژه‌ها به تشکل‌ها، اصلاح و تدوین الگوی کشت مناسب، تدوین برنامه اجرایی جهت آموزش و افزایش تولید محصولات کشاورزی و برنامه‌ریزی برای تحویل حجمی آب به بهره‌برداران را دنبال می‌کنیم.

وی تصریح کرد: با اصلاح الگوی کشت و شیوه آبیاری، توانستیم در تابستان و پاییز بیش از یک میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی داشته باشیم که با آن‌ها می‌توان 100 هزار هکتار زمین جدید را وارد چرخه آبیاری کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با تأکید بر لزوم ادامه کار طرح 550 هزار هکتاری، عنوان کرد: با عدم تأمین منابع مالی این طرح حدود 7 هزار و 500 نفر بیکار می‌شوند که در شرایط موجود اثرات منفی اجتماعی را درپی خواهد داشت.

چنگلوایی با اشاره به اینکه خوزستان جایگاه نخست تولید محصولات کشاورزی کشور را دارد، گفت: خوزستان با تولید سالانه 16 میلیون و 100 هزار تن انواع محصولات کشاورزی معادل 13.3 درصد تولیدات کشاورزی کشور را بر عهده دارد.

وی به تولید محصولات استراتژیک در خوزستان اشاره کرد و افزود: خوزستان با تأمین گندم موردنیاز 11 میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت کشور و همچنین تولید شکر موردنیاز 31 میلیون نفر رتبه نخست تولید محصولات استراتژیک کشور را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تصریح کرد: خوزستان مقام دوم تولید سبزی و صیفی، مقام دوم تولید ماهیان گرم آبی، مقام دوم آبزیان در تولید منابع آب‌های داخلی، مقام دوم در تولید گل نرگس، مقام دوم در تولید گل رز و مقام پنجم کشور در تولید میگو را به خود اختصاص داده است.

چنگلوایی ادامه داد: همچنین خوزستان در تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ رتبه هفتم، شیر رتبه دوازدهم، تخم‌مرغ رتبه بیست و دوم و عسل رتبه نهم کشور را دارد.

انتهای پیام/ش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن