اخبار خوزستان

سپاه با انفجارهایش چه کمکی به مردم سیل‌زده گلستان کرد؟+فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، سیلاب حدود دو هفته‌ای است که شهرها و روستاهای شمال استان گلستان را فراگرفته است؛ بارانی کم سابقه که ترکمن صحرا را زیرآب برده است.

گرگانرود و قره سو به دلیل لایروبی نشدن در سال های اخیر؛ نتوانستند این حجم از سیلاب را عبور دهند؛ سیل شهرها و روستاها را محاصره و مردم زیادی را آواره کمپ‌های اسکان اضطراری کرد.

از همان ساعت‌های نخست وقوع سیل نیروهای مردمی، سپاه و بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، هلال احمر و برخی دیگر پای کار آمدند اما توپوگرافی منطقه و شیب اندک، عدم لایروبی رودخانه‌هایی مانند گرگانرود و قره‌سو و بسته شدن نقطه اتصال این رودخانه ها به دریای خزر کار را سخت کرد. تا جایی که مدیریت بحران استان گلستان ناتوان از نجات شهرهایی مانند آق قلا و گمیشان دست به دامان سپاه شد تا با انفجار در برخی نقاط؛ سیلاب را از خانه و کاشانه مردم خارج کند.

 

 

درخواست ستاد مدیریت بحران استان با موافقت وزیرکشور سبب شد تا سپاه در روز سوم فروردین چند نقطه از خط آهن گرگان اینچه برون را برای تخلیه سیلاب منفجر کند؛ کاری که شدت آب گرفتگی را کاهش و ارتفاع آب را در این شهر پایین آورد. در شهری که مردم تنها با قایق امکان تردد داشتند، رفت و آمدشان با خودرو میسر شد.

حجم گسترده رواناب ها در این منطقه شهرستان ساحلی گمیشان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داد. مردم خانه و کاشانه خود را تخلیه و به مناطق امن رفتند، عمق آب در برخی مناطق به حدود 2 متر رسید.

 

 

 کانال‌های ملت، مرکزی و رهبر که از شهر گمیشان عبور می‌کردند سال هاست که لایروبی نشده‌اند. رسوبات در قره‌سو سال‌ها روی هم انباشت و سبب شده بود تلاش‌ها برای گمیشان بی‌ثمر باشد.

در حالی که آخرین حربه ستاد مدیریت بحران استان برای گمیشانی‌ها؛ دستور برای تخلیه شهر و رفتن مردم به طبقه دوم ساختمانشان بود اما نیروهای مسلح و به ویژه سپاه پای این مردم ایستادند.

انفجار در مسیرهای دهانه رودخانه قره‌سو اتفاق افتاد؛ خروج سیلاب از شهرها و روستاها شدت گرفت و عمق آب 50 تا 80 سانتی‌متر در نقاط مختلف گمیشان فروکش کرده است.

همزمان متخصصان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا و تیپ‌های مهندسی در منطقه مشغول لایروبی مصب رودخانه‌ها هستند تا سرعت انتقال آب را افزایش دهند. با اقدامات انجام شده انتظار می‌رود در روزهای آینده سیلاب از شهرها و روستاهای گلستان فروکش کند و وارد دریا شود.

انتهای پیام/ن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن